Wymiana zamków w skrzynkach na listy

Wymiana zamków w skrzynkach na listyZgubienie lub uszkodzenie kluczyka do skrzynki na listy może skutkować szeregiem problemów. Ale to nie jedyna sytuacja, w której warto zastanowić się nad wymianą zamka. Czy możemy wymienić zamek w skrzynce na listy? Kiedy warto to zrobić? Komu powierzyć to zadanie?

Przed 2008 rokiem urzędy pocztowe dysponowały zapasowymi kluczami do skrzynek pocztowych. W przypadku sytuacji takiej, jak zgubienie czy uszkodzenie klucza właściciel skrzynki miał sposobność dorobić nowy klucz. Przepisy unijne wprowadziły jednak pewne zmiany, których podstawowym celem jest ochrona naszej prywatności. Aktualnie urzędy pocztowe nie dysponują zapasowymi kluczami do skrzynek. Posiadają je wyłącznie jej właściciele. Ta zmiana niesie za sobą liczne konsekwencje, ale i poprawę naszego bezpieczeństwa.

Wymiana zamka w skrzynce na listy: Kiedy warto o tym pomyśleć?

Wymiana zamka w skrzynce na listy nie wymaga zgody poczty, ani administratora budynku. Jej celem jest zapewnienie bezproblemowego dostępu do skrzynki oraz bezpieczeństwa korespondencji. O wymianie zamka w skrzynce pocztowej warto pomyśleć w sytuacji, w której:

  • kluczyk uległ uszkodzeniu lub został zgubiony, a my nie dysponujemy kluczem zapasowym,
  • zamek uległ uszkodzeniu,
  • wynajmujemy mieszkanie i chcemy zapewnić sobie bezpieczeństwo korespondencji,
  • nabyliśmy nowe mieszkanie i chcemy mieć pewność, że poprzedni właściciele nie będą mieli dostępu do naszej skrzynki na listy,
  • zajmujemy lokal mieszkalny, który przed rozstaniem zajmowaliśmy z naszym partnerem/partnerką i obawiamy się, że ważna dla nas korespondencja może się „zagubić”.

Wymiana skrzynki pocztowej a wymiana zamka?

W wielu sytuacjach właściciel danej skrzynki pocztowej nie ma możliwości jej wymiany. Wymiana zamka jest wówczas jedynym sposobem na podniesienie bezpieczeństwa lub – w przypadku trwałego uszkodzenia zamka – dostanie się do korespondencji, która zalega w skrzynce.

Wymiana skrzynki z pewnością nie jest rozwiązaniem w przypadku obiektów zabudowy wielorodzinnej. Wówczas dysponujemy nie tyle całą skrzynką pocztową, co jedną przegródką. Co ważne, nowy zamek do naszej skrzynki musi być zgodny z obowiązującymi standardami i kompatybilny z istniejącą skrzynką. Jak to zapewnić?

Komu zlecić wymianę zamka w skrzynce na listy?

Próby samodzielnej naprawy lub wymiany zamka w skrzynce na listy mogą nie przynieść zamierzonego rezultatu. W zamian mogą doprowadzić do uszkodzenia całej skrzynki i jeszcze poważniejszych konsekwencji dla jej właściciela. Dlatego w sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni do wymiany zamka w skrzynce warto skorzystać z fachowej pomocy. Udzieli nam jej ślusarz lub pogotowie ślusarskie.

Ślusarz dysponuje szeregiem narzędzi, które umożliwiają otwarcie zablokowanej skrzynki na listy oraz naprawę lub wymianę zamka w sposób, który nie pozostawi na skrzynce żadnych widocznych śladów tej interwencji. Co ważne, wykwalifikowany ślusarz pomoże również w doborze zamka do skrzynki, tak aby odpowiadał on obowiązującym standardom.