System jednego klucza – jak to działa?

Zamki i kłódki w naszym otoczeniu najczęściej otwierane są za pomocą klucza. Oczywiście zazwyczaj cały system wygląda tak, że im więcej zamków, tym więcej kluczy trzeba nosić przy sobie. Nie dla wszystkich osób będzie to wygodne rozwiązanie, ponieważ im więcej kluczy, tym cięższy staje się nasz bagaż, a poza tym więcej czasu zajmuje znalezienie konkretnego elementu do danego zamka. Dość nowoczesną formą, którą stosuje się coraz częściej jest tzw. system jednego klucza. Jak to działa i czy warto skorzystać z takiej opcji?

System jednego klucza – co to jest?

Większość osób nosi wszystkie klucze, których używa, na jednym breloczku. Oczywiście im więcej kluczy w pęku, tym staje się on cięższy i czasem może powodować poważne obciążenie kieszeni lub torebki. System jednego klucza pozwoli na zredukowanie tego ciężaru. Jest to zestaw ujednoliconych wkładek i kłódek, dzięki któremu otworzymy je wszystkie za pomocą tylko jednego klucza. Przy takim rozwiązaniu wystarczy, że zawsze będziemy mieć przy sobie tylko jeden klucz, co znacznie zwiększy komfort otwierania drzwi czy kłódek.

Jak działa system jednego klucza?

Jeżeli interesuje nas możliwość otwierania wybranych zamków za pomocą jednego klucza, należy wprowadzić pewne modyfikacje do zamków. Chodzi o to, aby zamontować w nich identycznie zakodowane wkładki, które będą kompatybilne z jednym, wybranym kluczem. Na rynku dostępny jest dość szeroki wybór wkładek do zamków, między innymi:

  • dwustronne klasyczne, otwierane z obu stron;
  • otwierane z jednej strony kluczem, a z drugiej pokrętłem;
  • dwustronne, otwierane niezależnie, nawet gdy po drugiej stronie włożony jest klucz;
  • na zębatkę;
  • cylindryczne.

Jakie są zalety stosowania systemu jednego klucza?

Główną zaletą stosowania systemu jednego klucza jest oczywiście możliwość zredukowania ilości kluczy, które trzeba przy sobie nosić. Co więcej, wybierając wysokiej jakości system jednego klucza, można liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa dostępu, który uregulowany jest atestami prawa dostępowego. Na zwiększenie zabezpieczeń wpływa także karta bezpieczeństwa. Klucze i wkładki w systemach jednego klucza dorabiane są tylko i wyłącznie w autoryzowanych punktach lub bezpośrednio przez producenta i dopiero po okazaniu wymaganych dokumentów, uprawniających daną osobę do posiadania danego systemu.

Kolejną zaletą, którą warto wyróżnić, jest możliwość szybkiego otwarcia wszystkich zamków, w przypadku zagrożenia, np. pożaru w budynku. Poza tym system jednego klucza to ogólna oszczędność czasu, gdyż nie potrzebujemy go tracić na poszukiwanie właściwego klucza, który będzie pasował do konkretnego zamka.

System jednego klucza – zastosowanie

System jednego klucza może być stosowany na szeroką skalę. Jeden klucz do różnych zamków jest wykorzystywany między innymi w domach jednorodzinnych, mieszkaniach czy pomieszczeniach firmowych. Często korzystają z niego właściciele przedsiębiorstw, w których kilku pracowników musi mieć dostęp do poszczególnych drzwi. System jednego klucza cieszy się coraz większą popularnością w branży deweloperskiej oraz wśród firm, zajmujących się administracją budynków.