Jak wygląda naprawa stacyjki w samochodzie?

naprawa stacyjki w samochodzie

Stacyjka to element intensywnie eksploatowany, który z czasem może ulec awarii. Zarazem pełni niezwykle ważne funkcje, stanowiąc podstawowy mechanizm pozwalający na uruchomienie układu napędowego. Ponadto w obrębie stacyjki znajdują się różnego typu włączniki i przyciski, pozwalające na uruchomienie światła, wycieraczki i innych systemów. Sytuacje, w których dochodzi do awarii stacyjki potrafią być bardzo uciążliwe, tym bardziej, że często uniemożliwia to uruchomienie pojazdu. W tym artykule prezentujemy najważniejsze porady skierowane do wszystkich osób dotkniętych awarią stacyjki - podpowiadamy jak wygląda jej naprawa, na jakich zasadach jest realizowana oraz kiedy warto zdecydować się na wybór tej usługi.

Jak sprawdzić stan stacyjki?

Najczęściej problemy występujące w obrębie stacyjki są dość łatwe do zauważenia - objawiają się zaburzonym działaniem przycisków lub też w ogóle brakiem reakcji na próby uruchomienia. W takim wypadku samochód należy powierzyć mechanikowi, który w pierwszej kolejności sprawdzi jaka jest przyczyna wystąpienia usterki. Oprócz uszkodzeń mechanicznych w obrębie samej stacyjki, mogą być to także problemy w działaniu akumulatora lub alternatora.

Awaria stacyjki - co można zrobić?

Jeśli okaże się, że źródło awarii tkwi w stacyjce - mechanik powinien przystąpić do jej naprawy lub demontażu. W pierwszym przypadku naprawie podlegają zazwyczaj przyciski oraz przełączniki, rzadziej także inne elementy układu. Jeśli regeneracja stacyjki nie będzie możliwa - pozostaje tylko jej demontaż i wprowadzenie nowej. Mechanik powinien poradzić sobie z odnalezieniem oraz zamontowaniem nowego elementu oraz sprawdzić, czy wszystkie jego funkcje działają poprawnie.

Przyczyny wystąpienia awarii w stacyjce

Rozmaite przyczyny mogą odpowiadać za awarie w stacyjce. Podstawową jest postępująca eksploatacja pojazdu, która może prowadzić do zużywania się poszczególnych elementów układu - sprężyn, łączników, kontaktów. Im pojazd jest starszy i częściej użytkowany, tym bardziej zużyta będzie jego stacyjka. Ponadto stacyjki ulegają uszkodzeniom typu mechanicznego, które mogą prowadzić do zerwania przewodów, styków lub innych elementów.

Jak przeciwdziałać zniszczeniu stacyjki?

Przede wszystkim należy w sposób kontrolowany korzystać ze stacyjki, unikać intensywnych szarpnięć i pociągnięć. Jeśli stacyjka zaczyna szwankować, warto zachować ostrożność w czasie przekręcania klucza zapłonu. Warto też unikać narażenia stacyjki na kontakt z czynnikami szkodliwymi, zwłaszcza wodą i środkami czyszczącymi. Ponadto nie powinien gromadzić się w niej kurz, bród ani zabrudzenia stałe.

Utrzymaniu stacyjki w dobrym stanie pomaga regularne wykonywanie przeglądów, w czasie których mechanik może nie tylko sprawdzić stan tego elementu, ale również wykryć postępujące w nich usterki oraz przeciwdziałać ich rozwinięciu. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym większe prawdopodobieństwo jego skutecznego rozwiązania.