Jak wybrać odpowiedniego ślusarza?

jak wybrać odpowiedniego ślusarza

Usługi ślusarza to w wielu sytuacjach jedyny ratunek. Wszelkie problemy pojawiające się w obrębie zamków i ich mechanizmów warto powierzyć właśnie ślusarzowi. Wybór odpowiedniego kontrahenta może być utrudniony, szczególnie jeśli nasza potrzeba jest nagła i nie mamy zbyt wiele czasu na zastanawianie się. W takim wypadku pozostaje nam przeglądnąć dostępne oferty okolicznych ślusarzy, zwracając uwagę na kilka najważniejszych spraw. W tym artykule podpowiadamy po czym rozpoznać ślusarza wartego zaufania oraz jakimi kryteriami warto się sugerować w czasie poszukiwania kontrahenta.

Doświadczenie i zakres oferowanych usług ślusarskich

Praca ślusarza wymaga nie tylko dostępu do specjalistycznych urządzeń oraz znajomości budowy zamków, ale również dużego doświadczenia. Im jest ono większe, tym większy będzie profesjonalizm danego kontrahenta oraz lepsza będzie jakość jego usług. Doświadczenie w tym fachu zdobywa się przez wiele lat, a najbardziej doświadczeni ślusarze dysponują kompleksową wiedzą na temat budowy, naprawy, regeneracji i konserwacji zamków.

Jako klienci nie mamy możliwości oceny kompetencji naszych potencjalnych kontrahentów. Dlatego warto przyjrzeć się informacjom podanym na ich stronie internetowej, a szczególnie sprawdzić z jakiego typu zamkami pracują oraz jakich marek urządzeń i komponentów używają. Dobrej jakości ślusarz powinien znać się zarówno na naprawie jak i montażu wkładek o różnej budowie, a zarazem powinien umieć doradzić i podpowiedzieć dlaczego ten, a nie inne model zamku, poleca do naszych drzwi.

Zakres świadczonych usług również stanowi potencjalną wskazówkę w czasie poszukiwania ślusarza. Warto zwrócić uwagę, czy oferuje usługi związane z kluczami, zamkami, wkładkami, okuciami (w drzwiach i oknach). Ponadto warto upewnić się, czy oferuje prace typowo ślusarskie, takie jak: cięcie, prostowanie, wiercenie, piłowanie, trasowanie, gwintowanie, klejenie, lutowanie, spawanie. W przypadku sytuacji nagłych, liczą się takie usługi, jak: awaryjne otwieranie zamków, naprawa zamków lub wymiana na nowe, doradztwo w ramach wyboru systemu zabezpieczeń oraz ich montaż.

Certyfikaty i licencje ślusarza

Certyfikaty to poświadczenia posiadanych kwalifikacji, które gwarantują że ślusarz dysponuje wiedzą, umiejętnościami oraz przygotowaniem do pracy zgodnie z ustalonymi w branży standardami. Certyfikaty świadczą, że dany ślusarz skończył specjalistyczne szkolenie, a jego kompetencje zostały sprawdzone przez wyznaczoną do tego instytucję. Ważne jest także posiadanie licencji, która stanowi duże ułatwienie w przypadku udzielania gwarancji na oferowane usługi i produkty.

Dostępność ślusarza

Choć kryterium to nie jest najważniejsze, to jednak w sytuacjach awaryjnych ma szczególnie znaczenie. Niektórzy ślusarze oferują swoje usługi przez całą dobę i są gotowi świadczyć je także w nocy, w weekendy, święta. Najczęściej kontrahenci tacy sygnują swoje usługi mianem „pogotowiem ślusarskim”, choć znajdziemy także inne określenia. Możemy się spodziewać z ich strony szerokiej dostępności terminów oraz gotowości do załatwienia naszej sprawy w najkrótszym możliwym terminie.