Co zrobić gdy kluczyk utknie w stacyjce samochodu?

kluczyk zablokowany w stacyjce

Klucz zablokowany w stacyjce to sytuacja, której nie życzymy żadnemu kierowcy, jednak która jak najbardziej może się wydarzyć. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc kontrahentów specjalizujących się w usługach ślusarskich. Istnieje też możliwość samodzielnego wyciągnięcia kluczyka, jednak nie jest to ani łatwe w realizacji, ani nie daje stu procentowej skuteczności. W tym artykule skupiamy się na sytuacji, w której kluczyki zostały zakleszczone w stacyjne i podpowiadamy - jak można z niej wybrnąć samodzielnie oraz kiedy warto powierzyć to zadanie fachowcom.

Dlaczego kluczyk zablokował się w stacyjne?

Rozmaite sytuacje mogą prowadzić do zablokowania kluczyka w stacyjce. Może to wynikać zarówno z działania blokady w kierownicy, jak również z nieprawidłowości w budowie klucza, które uległ zdeformowaniu lub starciu na skutek intensywnej eksploatacji. Ponadto za zakleszczenie klucza może odpowiadać zamarznięty zamek, rozładowany akumulator, uszkodzona wkładka wewnątrz stacyjki lub też obecność zabrudzeń stałych.

Skuteczne rozwiązanie problemu klucza w stacyjce

Jeśli klucz utknie w stacyjce, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowego ślusarza gotowego pomóc w jego wyciągnięciu. Niekiedy istnieje możliwość jego samodzielnego wydobycia, jednak jest to nieco skomplikowane zadanie, które wymaga precyzji oraz pewnej wprawy.

Rozpocząć należy od upewnienia się, że powodem zakleszczenia nie był rozładowany akumulator, źle ustawiona dźwignia biegów lub omyłkowo uruchomiona blokada kierownicy. Niektóre pojazdy zostały przystosowane do wykorzystania czytników OBD, które szybko i dokładnie diagnozują stan oraz działanie poszczególnych układów. Warto skorzystać z czytnika OBD, jeśli tylko go posiadamy, aby upewnić się, że zakleszczenie kluczyka nie zostało spowodowane przez skrzynię biegów, bezpieczniki lub inne elementy.

Następnie należy posłużyć się specjalnym środkiem do oczyszczania zamków, który rozpylamy wewnątrz stacyjki. Może mieć on formę oleju oraz być wyposażony w dość długą rurkę do aplikacji, ułatwiającą dotarcie do wnętrza stacyjki. Środek ten powinien ułatwić nam wyciągnięcie klucza, niezależnie od przyczyn jego zablokowania.

Kiedy sięgnąć po pomoc ślusarza?

Jeśli pomimo zastosowania powyższych środków nie udało nam się wydobyć kluczyka ze stacyjki, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie pomocy ślusarza. Wiele firm oferuje usługi skierowane bezpośrednio do kierowców i ich samochodów - takie jak naprawa stacyjek samochodowych, wyciągania zatrzaśniętego klucza, awaryjne otwieranie drzwi. Niekiedy też okazuje się, że najlepszym lub nawet jedynym możliwym rozwiązaniem jest pomoc mechanika.

Immobilizer stanowi pod tym względem ważne uzupełnienie stacyjki - jest to elektroniczny mechanizm zabezpieczający przed uruchomieniem samochodu przez osobę niepowołaną. Niekiedy zdarza się, że immobilizer został w pełni zintegrowany z systemem uruchamiania zapłonu, a tym samym wymaga przeprogramowania po wymianie stacyjki.