Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?Dom powinien być miejscem, w którym czujemy się bezpiecznie. Tymczasem liczba włamań i prób wtargnięcia do domów i mieszkań z każdym rokiem rośnie, szczególnie dużo odnotowuje się ich w sezonie letnim i urlopowym. W obliczu niepokojących statystyk warto zastanowić się nad tym, jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem.

Poniżej omawiamy klika rozwiązań, których wybór z pewnością przełoży się na poprawę bezpieczeństwa Twojego domu, a co za tym idzie spokojny sen Twój i Twojej rodziny.

Ogrodzenie

Podstawą zabezpieczenia nieruchomości jest solidne ogrodzenie. Składają się na nie przęsła oraz systemy ograniczonego dostępu. O skuteczności tych drugich decydują odpowiednio dobrane zamki oraz automatyka, dzięki której wjazd na posesję jest komfortowy dla mieszkańców nieruchomości, a jednocześnie utrudniony dla osób niepożądanych. Dzięki odpowiednio dobranym systemom zamykania bram wjazdowych możemy znacząco ograniczyć ryzyko wtargnięcia osób trzecich na naszą posesję, a co za tym idzie obniżyć ryzyko związane z próbami włamania się do domu.

Dobrą praktyką w tym przypadku jest wybór automatyki, która dba o zamknięcie bramy bezpośrednio po wejściu/wjechaniu na teren posesji. Ręczne zamykanie bramy wjazdowej stwarza przestrzeń do błędów, które mogą nas kosztować obniżeniem poziomu bezpieczeństwa. Wynika to przede wszystkim z:

  • możliwości pozostawienia bramy wjazdowej/furtki otwartej po wejściu,
  • zamknięcia bramy/furtki z pewnym opóźnieniem,
  • niedomknięcia bramy/furtki, a w rezultacie pozostawienia łatwego dostępu dla niepożądanych gości.

Monitoring

Kolejnym systemem, który podnosi poziom bezpieczeństwa domu jest monitoring. Wiele osób decyduje się na instalację atrap, które imitują nagrywanie obrazu. Takie urządzenia są stosunkowo tanie w zakupie i łatwe w montażu. Warto jednak zastanowić się na możliwością założenia monitoringu, który faktycznie będzie nagrywał obraz z kamer rozmieszczonych w różnych miejscach posesji. Kamery to nie tylko „straszak” na potencjalnych włamywaczy, ale również źródło materiału dowodowego na wypadek faktycznego włamania.

System alarmowy

Systemy alarmowe stanowią aktualnie pewnego rodzaju standard w przypadku domów jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Skutecznym rozwiązaniem w walce ze złodziejami są alarmy antywłamaniowe. Z reguły sygnał alarmu jest bezpośrednio przekazywany do firmy ochroniarskiej, której patrol reaguje natychmiastowo.

Dobre zamki

Nawet najbardziej wyszukany system alarmowy i monitoring okażą się nieskuteczne w walce z potencjalnymi włamywaczami, jeśli nie wyposażymy wejść do domu – drzwi frontowych i tylnych, a także bramy garażowej – w odpowiednie zamki. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się systemy antywłamaniowe. W ich doborze i montażu pomoże nam profesjonalny ślusarz, który zadba o to, żeby zamki zostały dobrane adekwatnie do drzwi i zamontowane zgodnie z instrukcją producenta. Dobre zamki antywłamaniowe pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo zabudowy jednorodzinnej, jak również lokali mieszkalnych w ramach zabudowy wielorodzinnej.