Jak wygląda odblokowanie blokady skrzyni biegów?

zablokowana_skrzyniabieg

Z różnych przyczyn może dojść do zablokowania skrzyni biegów - pod wpływem usterki, uszkodzenia lub też problemów z zasilaniem. Niezależnie od przyczyny, odblokowanie skrzyni jest łatwym i prostym rozwiązaniem. W tym artykule skupiamy się na skutecznych sposobach, z których mogą skorzystać początkujący kierowcy. Jeśli nie uda nam się odblokować skrzyni biegów, zawsze pozostaje możliwość sięgnięcia po usługę awaryjnego odblokowania z oferty firm ślusarskich.

Automatyczne skrzynie biegów i mechanizmy blokowania

Z roku na rok automatyczne skrzynie biegów stają się coraz bardziej popularne, a kolejne osoby decydują się na zakup samochodów w nie wyposażone. Przestają być awangardą, za którą uchodziły jeszcze 10-15 lat temu, dla wielu kierowców stając się wręcz standardem. W odpowiedzi na to coraz więcej producentów kieruje na nasz rynek samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów.

Jeśli dojdzie do zablokowania przekładni automatycznej, warto rozpocząć od ustalenia przyczyn wystąpienia tego problemu. Może ona tkwić w usterce lub awarii dotykającej skrzyni biegów, jak również wiązać się z rozładowanym lub uszkodzonym akumulatorem. Na nasze szczęście - producenci zdają sobie sprawę z częstego występowania tego problemu, którego samodzielne przezwyciężenie zostało przez nich ułatwione.

Jeśli automatyczna skrzynia biegów zablokowała się w jednej konkretnej pozycji, naszym zadaniem będzie odnalezienie przycisku oznaczonego jako „shift lock” lub też „shift-lock release”. Najczęściej ulokowany jest obok samej dźwigni od zmiany przełożenia. Zdjęcie blokady polega na wciśnięciu pedała hamulca, włączania hamulca postojowego oraz naciśnięciu opisanego wyżej przycisku. Po wykonaniu tych operacji powinniśmy odzyskać możliwość poruszania drążkiem i jego swobodnego przestawiania.

Niekiedy też konieczne okazuje zastosowanie alternatywnego rozwiązania - umieszczenie kluczyka w specjalnej szczelinie. Wówczas odgrywa ona tę samą funkcję co przyciski „shift lock”.

Profesjonalne odblokowywanie skrzyni biegów

W przypadku poważnych awarii, gdy skrzynia biegów nie reaguje na jakiekolwiek nasze działania, pozostaje nam skorzystać z profesjonalnej pomocy ślusarza. Z pewnością w naszym regionie znajdziemy kontrahenta oferującego usługi awaryjnego odblokowywania skrzyni biegów. Często są to usługi dedykowane dla konkretnych marek samochodów, a także wybranych mechanizmów blokady. Niektóre firmy będą skłonne podjąć się także odblokowywania szczególnie wymagających blokad typu bear-lock, blokad kolcowych oraz innych specjalistycznych zabezpieczeń.

To samo dotyczy blokady obsługiwanej w sposób elektryczny, a nie mechaniczny. Standardowo dołącza się do nich pastylki pozwalające odblokować skrzynię poprzez przyłożenie do wyznaczonego miejsca. Ingerencja w elektronikę może być nieco łatwiejsza niż ingerencja w mechanikę skrzyni biegów, jednak również w takim wypadku konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy fachowców.