Zepsuty zamek w drzwiach wejściowych – jak wejść do własnego domu?

Zepsuty zamek w drzwiach wejściowych – jak wejść do własnego domu

Zamki, podobnie jak i inne elementy domu z czasem ulegają zużyciu – jeśli nie wymienimy ich na czas, możemy mieć problem by dostać się do własnego mieszkania. Co robić w takich sytuacjach i kiedy ślusarz może przeprowadzić awaryjne otwieranie mieszkań? Czy taka usługa jest legalna?

Nawet najlepsze, renomowane zamki ulegają awarii – nie znaczy to, że są złe, ale mogła nastąpić wada produkcyjna, albo doszło do uszkodzenia mechanicznego, który wpływa na jego jakość. O tym, że czas wymienić zamek w drzwiach świadczyć mogą coraz większe trudności z jego otworzeniem – zacinanie się, trudności z przekręceniem kluczyka – co, jeśli nie zareagujemy na czas?

Zepsuty zamek w drzwiach wejściowych – kiedy go wymienić?

Pojawienie się pierwszych trudności z otwarciem lub zamknięciem drzwi jest sygnałem, że należy wezwać ślusarza. Klucz w zamku może się zacinać, należy użyć siły by wepchnąć go do dziurki, a czasem należy kilkukrotnie nacisnąć klamkę, by zapadka w drzwiach się odblokowała. To tylko przykłady popularnych problemów, które powinny być pierwszym znakiem, że należy wymienić zepsuty zamek w drzwiach wejściowych.

Każdy problem z otwarciem drzwi może być przyczyną poważniejszych awarii, takich jak złamanie klucza, ale też i całkowitego zacięcia się zamka. Sytuacji awaryjnej można uniknąć decydując się na zamontowanie nowego zamka, ale też i wzywając ślusarza, który jest w stanie sprawdzić i ocenić stan obecnych zamków i ewentualnie je naprawić.

Montaż nowego zamka jest całkowicie bezpieczny, zwłaszcza w przypadku nowych systemów antywłamaniowych – również i koszt nie jest wysoki, w porównaniu do kontrolowanego włamania, które może zakończyć się także pełną wymianą drzwi (zdarza się to przede wszystkim wtedy, gdy właściciel próbuje pokonać zaporę na własną rękę).

Jak wejść do własnego domu, gdy zepsuł się zamek w drzwiach wejściowych?

Pomimo coraz większych trudności z otwarciem drzwi, wiele osób montaż nowego zamka odkłada na później. Konsekwencją tego może być zepsuty zamek w drzwiach wejściowych, których nie da się już otworzyć bez pomocy profesjonalisty. Siłowanie się z zamkiem może być również przyczyną złamania klucza, co wiąże się z jeszcze większymi problemami.

W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak awaryjne otwarcie mieszkania, czyli usługa, która oferowana jest przez profesjonalnych ślusarzy. Nie wystarczy jednak jedynie wezwać ślusarza, ale należy udowodnić, że faktycznie jest się właścicielem mieszkania. Mało kto nosi przy sobie akt własności, a zatem w takich sytuacjach dość często wymagana jest asysta policji, albo członka zarządu wspólnoty, który może potwierdzić własność. Co ważne, usługę taką może zamówić tylko właściciel mieszkania, dlatego też osoby wynajmujące nie są upoważnione do montowania nowych zamków oraz do awaryjnego otwierania mieszkań.

Problemy i dodatkowe koszty, jakie wiążą się z awaryjnym otwieraniem mieszkań, są doskonałym argumentem za tym, aby reagować na problemy z zamkiem od razu – wymiana zamka lub jego naprawa są znacznie szybszym i tańszym rozwiązaniem, który z pewnością wpłynie na komfort użytkowania mieszkania.