Zamarznięty zamek w samochodzie – co zrobić?
Zima to najgorsza pora roku dla kierowców. Uporczywe opady śniegu utrudniają jazdę, a silne mrozy mogą nawet doprowadzić do tego, że trudno będzie dostać się do samochodu. Zamarznięte zamki w pojazdach to dość częsta przypadłość, która już nie raz stała się przyczyną spóźnienia do pracy lub rezygnacji z wyjazdu. Co zrobić, gdy zamek w samochodzie zamarznie i nie można go otworzyć?
Dlaczego zamki w samochodach zamarzają?
Zamarzanie zamków w samochodzie to przede wszystkim wina wody, która dostaje się w okolice zamka i pod wpływem zimna zamarza. Woda spływa do mechanizmu zamka często podczas odwilży i w trakcie opadów śniegu lub deszczu. Spadek temperatury poniżej zera prowadzi do zmiany stanu skupienia cieczy w lód i problemów z otwarciem zamka.
Co można zrobić, aby zapobiec zamarzaniu zamka zimą?
Chcąc ochronić zamek przed zamarzaniem, można zakryć samochód specjalnym pokrowcem, aby zminimalizować kontakt z wodą i śniegiem. W sprzedaży dostępne są także specjalne preparaty antyzamrażające, które zwiększają ochronę zamków na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Niestety czasem nawet pomimo stosowania metod profilaktycznych dochodzi do zamarznięcia zamka, a w niektórych przypadkach także klamki. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Zamarznięty zamek w samochodzie – metody działania
W sytuacji, gdy zamek zamarznie, można skorzystać z domowych sposobów lub poprosić o pomoc fachowca. Jedną z popularnych metod otwierania zamarzniętego zamka jest oblanie okolicy zamka zimną wodą z płynem do spryskiwaczy. Zawarty w płynie alkohol pomoże rozmrozić lód. Następnie należy starać się delikatnie poruszać kluczykiem w celu otwarcia zamka. Ta metoda jest dość prosta, jednak trzeba uważać, aby nie przekręcać kluczyka zbyt gwałtownie, ponieważ może się złamać. Trzeba liczyć się także z tym, że przy zamarzaniu klamki ta metoda nie zadziała, a co więcej rozmrażanie zamka może chwilę potrwać.
W sprzedaży powszechnie dostępne są specjalne preparaty do odmrażania zamków samochodowych. Są to środki chemiczne rozpuszczające lód i ułatwiające otwarcie drzwi w krótkim czasie. Trzeba jednak pamiętać, że działanie takimi preparatami może mieć też skutki uboczne. Bywa, że spray uszkodzi mechanizm zamka lub wypłucze z niego resztki smaru, przez co po odmrożeniu pojawią się problemy z działaniem zamka. Co więcej, odmrażacz również może nie pomóc, jeżeli zamrożeniu uległ nie tylko zamek, ale też cała klamka.
Najpewniejszym sposobem otwarcia zamarzniętych drzwi, jest zwrócenie się po pomoc do profesjonalnego serwisu, zajmującego się otwieraniem zamków w samochodach. Ekipa firmy ma do dyspozycji narzędzia, które pozwolą szybko i bezpiecznie otworzyć zamek, bez ryzyka uszkodzenia samego mechanizmu zamka lub lakieru samochodu.
Warto pamiętać o technikach zmniejszających ryzyko zamarznięcia zamka oraz o tym, aby zimą zawsze mieć przy sobie preparat do odmrażania zamków. Jeżeli nie masz pewności, że wybrana przez Ciebie metoda będzie bezpieczna dla pojazdu, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.