Nowe metody włamywaczy – jakie są? Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?

Nowe metody włamywaczy

Włamywacze stale doskonalą swoje metody, aby pokonać tradycyjne zabezpieczenia i włamać się do naszych domów czy firm. Rozwój technologii zapewnia dostęp do urządzeń, które ułatwiają pokonanie zabezpieczeń, także zdalnie. Jakie są nowe metody włamywaczy i jak można zabezpieczyć się przed włamaniem?

Metody włamywaczy a nowoczesna technologia

Nowoczesne technologie pozwalają tworzyć lepsze systemy zabezpieczeń, ale dają też przestępcom więcej możliwości na ich pokonanie. W dzisiejszych czasach włamywacze mogą sięgać po różnego rodzaju urządzenia, pozwalające im na dokładne zaplanowania rabunku. Poniżej przedstawiamy kilka metod wykorzystywanych przez włamywaczy z dostępem do nowoczesnych urządzeń.

Cyberprzestępczość

Cyberprzestępstwa kojarzą nam się głównie ze złamaniem hasła do konta w banku czy wyczyszczeniem skrzynki elektronicznej. Przy pomocy internetu włamywacze mogą jednak pokonać też system zabezpieczeń, zwłaszcza jeżeli działa on przy pomocy sieci wifi. Inteligentne zamki, kamery czy systemy alarmowe z dostępem do internetu, mogą stać się obiektem ataku cyberprzestępców. Włamywacz z odpowiednią wiedzą na temat zdalnego pokonywania takich zabezpieczeń, może poznać hasła oraz metody otwierania zamków bez stosowania narzędzi do wyważania drzwi czy wyłamywania zamków.

Wyłudzanie informacji

Aktualnie praktycznie każda osoba nosi przy sobie telefon komórkowy. Włamywacze wykorzystują te urządzenia w  celach wyłudzenia informacji o danej osobie. Działa to szczególnie na seniorów, którzy, gdy włamywacz poda się np. za ankietera, chętnie odpowiadają na pytania. Wyłudzanie informacji może odbywać się również poprzez włamanie się do osobistych kont internetowych lub baz danych klientów firm.

Lockpicking

Lockpicking, czyli otwieranie zamków bez wykorzystania kluczyka z wykorzystaniem wytrychu i napinacza. Jest to stara metoda, w dalszym ciągu często wykorzystywana przez włamywaczy. Posiadanie wytrychu przez osoby nieuprawnione jest w Polsce nielegalne, jednak w dalszym ciągu przestępcy zdobywają je np. na czarnym rynku.

Jak można zabezpieczyć się przed włamaniem?

Chcąc zapobiec wizytom niepożądanych gości, warto wziąć pod uwagę nowoczesne metody włamywaczy i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Inteligentne systemy zabezpieczeń, wzbogacone w najnowsze systemy antywłamaniowe będą trudniejsze do przejścia od tańszych zamków elektronicznych. Systemy antywłamaniowe z odpowiednimi atestami wyróżniają się większym poziomem ochrony, a to oznacza, że włamywaczom trudniej będzie się przez nie przedostać. Antywłamaniowe drzwi ze specjalnym systemem dobrych zamków to kolejny krok do tego, aby zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Im mocniejszy zamek, tym trudniej będzie go sforsować włamywaczom. Coraz więcej osób inwestuje także w system kamer, reagujących na ruch. Dzięki specjalnej aplikacji można uzyskać alert na telefon za każdym razem, gdy kamera wykryje ruch w mieszkaniu, nawet gdy właściciel znajduje się w innym mieście.