Jaki sejf wybrać – czym się różnią?

Jaki sejf wybrać – czym się różnią?

Chcesz postawić na domowy sejf, ale nie wiesz, jaki typ zamka wybrać, aby zapewniał największe bezpieczeństwo? Czy lepiej postawić na klasyczny kluczyk, czy może zdecydować się na zamek biometryczny. Zobacz, jakie są typy zamków do sejfu i czym charakteryzuje się każdy z nich.

Zamek kluczowy

Jest to tradycyjny zamek, który do otwarcia wymaga posiadania fizycznego klucza. Tego typu zamki uważane są za trudne do podrobienia, ponieważ złodziej, chcąc dostać się do sejfu, musiałby mieć odcisk rzeczywistego klucza. Jedną z zalet zamków kluczowych jest niska cena. Główną wadą takiego mechanizmu jest konieczność noszenia klucza przy sobie lub trzymania w bezpiecznym miejscu, aby uniemożliwić jego kradzież. Trzeba też uważać, aby klucza nie zgubić.

Zamek cyfrowy mechaniczny

Ten typ zamka charakteryzuje się pokrętłem. Często możemy je zobaczyć w filmach szpiegowskich i kryminalnych, kiedy to złodziej lub agent może dostać się do sejfu poprzez odpowiednie wsłuchanie się w trybiki pokrętła. W rzeczywistości otwarcie takiego zamka wcale nie jest takie proste. Zamki cyfrowe wyróżniają się tym, że są wygodne w użytkowaniu i nie wymagają posiadania fizycznego klucza. Są też ekologiczne, ponieważ nie potrzebują prądu do zasilania, a więc nie zużywają energii. Szyfr w zamkach cyfrowych mechanicznych jest trudniejszy do zaobserwowania przez osobę postronną, niż ma to miejsce w przypadku zamków elektronicznych. Ten typ zamka częściej stosowany jest w prywatnych gospodarstwach domowych, niż w firmach.

Zamek elektroniczny

Jest to bardzo wygodna opcja, która nie wymaga noszenia przy sobie fizycznego klucza czy karty, a żeby otworzyć sejf, wystarczy pamiętać odpowiedni kod. Główną zaletą tego typu urządzeń jest wygoda korzystania, minusem jest jednak dość wysokie ryzyko przechwycenia kodu przez osoby postronne. Zamki elektroniczne do prawidłowego działania wymagają zasilania bateryjnego. Warto mieć pod ręką zapasowe baterie na wypadek, gdyby urządzenie przestało działać w momencie, gdy pilnie potrzebujemy dostać się do sejfu. Niektóre zamki elektroniczne mają też inną metodę otwierania. Działają na zasadzie klucza w postaci karty zbliżeniowej, którą można zamontować np. w zegarku. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób z tendencją do zapominania krótkiego kodu. Zamki elektronicznie chętnie wybierane są do sejfów sklepowych. Cenione są przede wszystkim za możliwość powiązania ich z systemem alarmowym budynku.

Zamek biometryczny

Jest to najnowocześniejszy typ zamka, zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa oraz pełną wygodę. Do otwarcia sejfu wystarczy zeskanować odcisk palca, a wtedy system porówna go z zakodowanym wzorem. Ze względu na to, że zamek biometryczny musi mieć najpierw zakodowany odcisk palca, tego typu produkt sprawdzi się najlepiej tam, gdzie z sejfu korzystają stale ci sami użytkownicy. Tego typu produkty najczęściej stosowane są w domach prywatnych, choć korzystają z nich również właściciele firm.

Klasa zabezpieczenia

Pamiętajmy przy wyborze sejfu, aby kierować się klasą całego sejfu, a nie jedynie rodzajem zamka, który został w nim zamontowany.