Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na wakacje?

jak_zabezpieczycdom

Każdy wyjazd na dłuższy termin, który wiąże się z pozostawieniem domu bez nadzoru, wymaga jego odpowiedniego przygotowania. W ten sposób zabezpieczymy się nie tylko przed niechcianą wizytą włamywacza i kradzieżą, ale również przed innymi zdarzeniami losowymi, które mogłyby nam zagrażać. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady, do których powinny stosować się osoby opuszczające swój dom na okres kilku dni lub nawet tygodni.

Zabezpieczenie domu - przede wszystkim

Przed wyjazdem warto upewnić się, czy system alarmowy działa i jest uruchomiony. Warto sprawdzić działanie wszystkich składających się na system detektorów i kamer, zwłaszcza tych ulokowanych na zewnątrz domu.

Dodatkowo warto zabezpieczyć stolarkę okienną i drzwi, solidnie je zamykając oraz sprawdzając stabilność zamków. Jeśli stolarka okienna uzupełniona jest o rolety zewnętrzne, warto opuścić je na czas wyjazdu. Stanowią one dodatkową barierę trudną do sforsowania i często zniechęcającą potencjalnych włamywaczy.

Sprawdzając stan drzwi warto zwrócić uwagę na działanie wszystkich zainstalowanych w nich zamków. Ponadto nie można zapomnieć o zamknięciu wszystkich drzwi dodatkowych - do garażu, do warsztatu, do pracowni, drzwi tarasowych i balkonowych.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie oświetlenia zewnętrznego, które stanowi swoisty straszak względem wszystkich osób niepożądanych. Oświetlenie to powinno reagować na obecność osoby na terenie działki i załączać się pod wpływem reakcji detektorów ruchu.

Zabezpieczenie mienia w domu

Oczywiście zagrażają nam nie tylko włamywacze i złodzieje, ale również zwarcia sieci elektrycznej, pożary, uszkodzenia mechaniczne. By się zabezpieczyć przed ich wystąpieniem warto dokładnie przygotować najważniejsze instalacje obsługujące dany budynek. Niektórzy decydują się na wyłączenie urządzeń z gniazdek elektrycznych, całkowite wyłączenie sprzętów pobierających najwięcej energii, a nawet wyłączenie korków na czas wyjazdu. Ponadto warto zakręcić dopływ instalacji gazowej, jeśli występuje w danym budynku.

Bezpieczeństwo domu - oraz jak je zagwarantować

Jeśli planujemy wyjazd rodzinny, który będzie trwał co najmniej kilka dni, warto nie informować o tym nikogo spoza najbliższego kręgu znajomych. Warto zrezygnować z umieszczania informacji w mediach społecznościowych oraz innych aplikacjach lub platformach. Warto natomiast poprosić o pomoc osoby bliskie i zaufane - sąsiadów, rodziców, rodzeństwo lub przyjaciół. Mogą w czasie naszej nieobecności sprawdzać stan domu, podlewać kwiatki.

Na koniec warto przypomnieć o polisach ubezpieczeniowych na różne wypadki i okoliczności, w tym także na sytuację kradzieży. Jeśli do niej dojdzie, ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odpowiednią kwotę za każdy uszkodzony lub skradziony sprzęt. Jeśli posiadamy już polisę na nasz dom i dobytek, wówczas warto dokładnie sprawdzić jakie środki ochronne zostały w niej wyszczególnione oraz jakich zdarzeń i szkód dokładnie ona dotyczy.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą pogotowia ślusarskiego!