Jak przebiega awaryjne otwieranie drzwi?

Jak przebiega awaryjne otwieranie drzwi?Zatrzaśnięte drzwi, awaria zamka, złamany klucz – w takich sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc wykwalifikowanego ślusarza lub pogotowia ślusarskiego, które przeprowadzi awaryjne otwieranie drzwi. Na czym polega ta usługa? Czy awaryjne otwieranie drzwi wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia?

W sytuacji, w której drzwi uległy zatrzaśnięciu, wiele osób podejmuje decyzję o działaniu na własną rękę. Wydawać by się mogło, że samodzielne działanie będzie się wiązało z oszczędnością nie tylko środków finansowych, ale przede wszystkim czasu. Działając samodzielne nie musimy czekać na przyjazd pogotowia czy ślusarza. Niestety takie działania rzadko przynoszą zamierzony efekt, za to często kończą się uszkodzeniem zamka i koniecznością jego wymiany. Dlatego w sytuacji, w której z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie dostać się do mieszkania, domu czy lokalu, warto od razu skontaktować się ze specjalistą.

Narzędzia wykorzystywane podczas awaryjnego otwierania drzwi

Usługa awaryjnego otwierania zamków jest zazwyczaj wykonywana przy użyciu specjalistycznych narzędzi ślusarskich. Nie każdy o tym wie, ale posiadanie wytrychów, specjalistycznych urządzeń do otwierania drzwi i dorabianie kluczy przez osoby nie będące ślusarzami jest w naszym kraju nielegalne. W praktyce oznacza to ze narzędziami takimi jak:

  • urządzenie dedykowane do łamania wkładki bębenkowej,
  • urządzenie przeznaczone do mierzenia długości wkładki,
  • urządzenie przeznaczone do otwierania zamków bębenkowych przez uderzenie,
  • symulator kluczy samochodowych (zamiennik standardowych kluczy najpopularniejszych modeli aut),

w swojej pracy może się posługiwać wyłącznie ślusarz.

Przebieg awaryjnego otwierania drzwi

Doświadczony ślusarz rozpoczyna świadczenie usługi od ustalenia przyczyny awarii. W tym celu przeprowadza wywiad z właścicielem/lokatorem mieszkania oraz oględziny zamka. Na tej podstawie ślusarz wybiera sposób na otwarcie drzwi, który będzie najlepszy, a więc:

  • najmniej inwazyjny,
  • najszybszy.

Kiedy sposób na otwarcie drzwi jest już wybrany, specjalista może przystąpić do pracy. Jak już wspomnieliśmy w tym celu korzysta z szeregu profesjonalnych narzędzi, dzięki którym z łatwością może otworzyć różnego typu drzwi i zamki. Awaryjne otwieranie nie niszczy drzwi i nie pozostawia na nich żadnych śladów. W przypadku, w którym do awarii doszło w wyniku zatrzaśnięcia kluczy w środku, korzystając z usługi awaryjnego otwierania drzwi najpewniej nie będziemy musieli nawet wymieniać zamka. Nieco inaczej wygląda procedura w sytuacji, kiedy do awarii doszło ze względu na usterkę zamka lub klucza. Wówczas po awaryjnym otwarciu drzwi niezbędna może się okazać wymiana zamaka.