Jak bezpiecznie usunąć stary zamek z drzwi?

Wymiana starego zamka w drzwiach na nowy to zadanie, które możemy zrealizować samodzielnie. Jego prawidłowe przeprowadzenie zagwarantuje bezpieczne działanie mechanizmu przez wiele lat. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady usuwania starych zamków z drzwi oraz podpowiadamy jak dokonać tego krok po kroku. Doradzamy także, kiedy należy zdać się na profesjonalną pomoc pogotowia ślusarskiego.

Dobieranie nowego zamka do drzwi

Wymianę starego zamka na nowy najlepiej rozpocząć od ustalenia jaki dokładnie model będzie pasował do naszych drzwi. Najważniejsze są oczywiście wymiary, takie jak:

(1) rozstaw zamka (odległość dzieląca bolec klamki od środka otworu lub wkładki), mieszczący się zazwyczaj w przedziale 60-90mm,

(2) głębokość zamka (odległość dzieląca czoło zamka od osi obrotu klamki), o rozmiarach od 25 lub 60 mm,

(3) długość oraz szerokość puszki i czoła zamka.

Informacje te powinny zostać podane przez producenta dotychczas użytkowanego mechanizmu.

Rodzaj zamka a sposób jego wymiany

Sposób przeprowadzenia wymiany zamka zależy w dużym stopniu od konkretnego modelu. Najczęściej demontaż rozpoczyna się od klamki, której mocowanie łączy się z trzpieniem zamku. Należy też odkręcić śruby mocujące szyldy lub elementy maskujące.

W przypadku drzwi zewnętrznych, konieczny będzie też demontaż wkładek, czyli elementów, w które wsuwamy klucze. By tego dokonać należy odkręcić śrubę ulokowaną zazwyczaj na czołowej blasze zamka. W tym celu warto przygotować klucz, który pozwoli nam bezpiecznie wysunąć wkładkę.

Następnie należy wykręcić śruby lub wkręty blachy czołowej wchodzące w skrzydło drzwi, co pozwoli podważyć i wyciągnąć zamek.

Po zakończonych czynnościach warto ostrożnie oczyścić otwór we wrębie drzwi posługując się odkurzaczem z wąską końcówką lub zwykłą szczotką z niezbyt sztywnym włosiem. Rozmiar otworu nie powinien ulec deformacji w czasie demontażu lub czyszczenia, co zagwarantuje solidne i zarazem niezbyt ciasne dopasowanie nowego zamka.

Profesjonalny demontaż starego zamka

Niekiedy do demontażu konieczne będzie użycie wiertła do metalu, które pozwala na rozwiercenie zapadek. Nie zawsze jednak okazuje się to wystarczające. Niektóre zamki są wyposażone w specjalne zabezpieczenia przeciwko rozwierceniu, co dyskwalifikuje wszelkie samodzielne próby demontażu. W takim wypadku konieczna będzie pomoc profesjonalistów z pogotowia ślusarskiego.

Firmy świadczące takie usługi są gotowe przeprowadzić wszystkie niezbędne czynności związane z wymianą zamka, zakupem nowego modelu oraz jego montażem. Dotyczy to także zamków antywłamaniowych. Ważną zaletą ich oferty jest pełna dyskrecja oraz szybkie działanie, co ma duże znaczenie w przypadku profesjonalnych systemów zabezpieczeń.

Ponadto pogotowia ślusarskie dysponują dużą wiedzą produktową, znajomością rynku oraz doświadczeniem. Z tych powodów wielu klientów zdaje się na ich doradztwo, gwarantujące pełne bezpieczeństwo i komfort tak w przypadku zabezpieczania domów, jak i instytucji, zakładów pracy, budynków użyteczności publicznej i komercyjnych.