Ile zamków warto mieć w drzwiach wejściowych?

Ile zamków warto mieć w drzwiach wejściowych?

Zadaniem drzwi wejściowych jest nie tylko zrobienie dobrego wrażenia na osobach z zewnątrz. Wybierając ten element wyposażenia, należy zwrócić uwagę na solidność konstrukcji. Drugim aspektem drzwi wejściowych, który w najwyższym stopniu wpływa na bezpieczeństwo, jest zamek. Jakie są rodzaje zamków do drzwi, i ile zamków powinno znajdować się w drzwiach wejściowych dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa?

Rodzaje zamków do drzwi wejściowych

Główna klasyfikacja zamków do drzwi wejściowych obejmuje tzw. zamek główny i zamek dodatkowy. Ten pierwszy ma zabezpieczać drzwi przed włamaniem, a dodatkowy pełni funkcję dopełnienia zabezpieczenia. Pierwszą zasadą podczas wybierania zamka do drzwi jest sprawdzenie, czy posiada on odpowiednie certyfikaty. Warto wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj wymagają posiadania dwóch zamków w drzwiach, z czego jeden musi być opatrzony certyfikatami.

W drzwiach wejściowych można zamontować jeden z dwóch rodzajów zamków do drzwi: wpuszczany lub nawierzchniowy. Zamek wpuszczany montuje się wewnątrz drzwi, a jego główny mechanizm jest z zewnątrz niewidoczny. Zamek nawierzchniowy, jak sama nazwa wskazuje, montuje się na powierzchni. Wewnątrz kontrolowany jest zazwyczaj przez zasuwę lub pokrętło, a z zewnątrz otwierany przy pomocy klucza. Dość dobrą ochronę przed włamywaczami stanowią zamki wpuszczane tzw. wielopunktowe, które podczas obrotu klucza zapewniają zamknięcie w kilku punktach drzwi.

Ile zamków powinno znajdować się w drzwiach wejściowych?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, większość ubezpieczycieli wymaga minimum dwóch zamków w drzwiach wejściowych. Liczba zamków ma znaczenie przede wszystkim, kiedy drzwi nie są antywłamaniowe. Wtedy dodatkowe zamki zapewniają większe zabezpieczenie.

Przyjmuje się, że choć drzwi powinny mieć przynajmniej dwa solidne zamki, lepiej nie montować więcej, niż cztery. Zbyt duża ilość zamków może osłabić konstrukcję drzwi i tym samym zwiększyć ich podatność na wyłamanie. Warto pamiętać, że podczas wyboru zamka, trzeba sprawdzić sposób jego otwierania do wewnątrz. Dlaczego zamek powinien mieć prosty sposób otwierania drzwi od wewnątrz (gałka, pokrętło)?  Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa domowników, gdy konieczne jest szybkie wydostanie się z domu, np. w przypadku pożaru. W niektórych krajach jest to uregulowane normami prawnymi, ponieważ strażak, który wszedł przez okno, musi mieć zapewnioną prostą drogę wyjścia z budynku przez drzwi.

W domach i mieszkaniach, które chronione są systemem alarmowym, ilość zamków w drzwiach tak naprawdę nie ma znaczenia.

Inne zabezpieczenia drzwi wejściowych

Wśród najczęściej wybieranych dodatkowych zabezpieczeń drzwi wejściowych, wyróżniamy systemy alarmowe. Niektóre zamki są fabrycznie przystosowane do tego, aby współpracować z zamontowanym w budynku alarmem. Zazwyczaj są to produkty wzbogacone o specjalne czujniki nacisku, które uruchamiają alarm przy próbie siłowego otwarcia drzwi. Niektóre z nich mają też systemy wykrywania manipulacji zamka nieoryginalnym kluczem.