Co zrobić w przypadku awarii sejfu?

Awaria sejfu

W sejfie przechowujemy przedmioty cenne, drogie oraz z innych powodów dla nas istotne. Dlatego sejf należy trzymać w miejscu gwarantującym jego bezpieczeństwo i brak szkodliwych oddziaływań. Szczególnie kłopotliwe są wszelkie sytuacje, w których sejf nie chce się otworzyć i nie mamy dostępu do znajdujących się wewnątrz kosztowności. W tym artykule skupiamy się na związanych z tym problemach oraz podpowiadamy jak poradzić sobie z awaryjnym otworzeniem sejfu.

Sposoby na otworzenie niesprawnego sejfu

Jeśli sejf zaczyna szwankować, a przede wszystkim napotykamy problemy w trakcie jego otwierania, pierwszym naszym krokiem powinno być sięgnięcie do instrukcji obsługi i dokładne zapoznanie się z jej treścią. Przede wszystkim instrukcja powinna doradzać jak korzystać z sejfu na co dzień by uniknąć wystąpienia usterek. Ponieważ każdy sejf posiada inną konstrukcję i zamek, jego awaryjne otwieranie może wymagać dużej wiedzy i dostępu do specjalistycznych narzędzi, których większość z nas może nie posiadać.

Warto sprawdzić co producent sejfu doradza w sytuacji, gdy nie chce się on otworzyć. Niekiedy istnieją alternatywne metody i sposoby, jednak w większości przypadków będziemy zdani na konieczność skorzystania z pomocy profesjonalnej firmy. Wbrew pozorom usługi awaryjnego otwierania sejfu powinny być dostępne w naszej najbliższej okolicy, w ofercie pogotowia ślusarskiego.

Niekiedy też producenci sejfów zalecają kontakt z autoryzowanym serwisem, który pozwoli bezpiecznie i bez usterki otworzyć urządzenie, nie narażając na szwank przechowywanych w nim kosztowności. W trakcie zgłoszenia należy dokładnie opisać symptomy awarii, co pozwoli naszemu konsultantowi dobrać najlepsze rozwiązanie.

Oczekując na profesjonalną pomoc należy zagwarantować pełne bezpieczeństwo sejfu - unikać prób jego zbyt gwałtownego otwarcia, niezależnie czy użyjemy przy tym własnej siły fizycznej czy narzędzi manualnych. Każde niepotrzebne gmeranie w mechanizmie sejfu może powiększyć dotychczasową awarię, spowodować dodatkowe uszkodzenia lub nawet utrudnić lub uniemożliwić późniejsze otworzenie.

Jak przeciwdziałać awariom sejfu?

Najważniejszym sposobem na zabezpieczenie sejfu przed uszkodzeniami jest jego przechowywanie w odpowiednim miejscu. Warto umiejscowić go z dala od źródeł wilgoci, w miejscu stabilnym termicznie oraz niezbyt często użytkowanym. Im mniej czynników będzie oddziaływać na sejf, tym lepiej. Powinien być ponadto chroniony przed uszkodzeniami typu mechanicznego, wibracjami oraz wstrząsami. Najczęściej sejfy ukrywamy wewnątrz mebli lub we wbudowanych w podłogę lub ścianę skrytkach. W przypadku sejfów wolnostojących, montowane są najczęściej do podłoża za pomocą prostych systemów mocowań.

Sejf powinien być także chroniony przed oddziaływaniem intensywnych chemikaliów, a w trakcie jego czyszczenia należy stosować delikatne detergenty oraz chłonne szmatki. Czyszczenie nie powinno powodować uszkodzenia obudowy ani jej odkształcenia.